Logo

Залізодефіцитні стани у житті жінки

Найбільш вразливою категорією населення щодо залізодефіциту і ЗДА є жінки. У них добова потреба в залізі вища, ніж у чоловіків, і становить в середньому 1,5-1,7 мг. При рясних менструальних кровотечах вона зростає, в період вагітності і нормально протікаючих пологів – приблизно в 2 рази, під час лактації - в 10 разів. При тривалій втраті крові - більше 30-40 мл в день (більше 2 мг заліза) -  поступово розвивається дефіцит заліза. Для природного відновлення запасу заліза в організмі після пологів потрібно 2-3 роки.

За даними ВООЗ: анемія діагностується при: концентрації гемоглобіну менше 130 г / л у жінок після менопаузи, концентрації гемоглобіну менше 120 г / л у жінок в дітородному віці, концентрації гемоглобіну менше 110 г / л у вагітних жінок (в I і III триместрах) або менше 105 г / л (в II триместрі) До ЗДА наближають і наступні фактори ризику: Низьке споживання заліза при дотриманні дієти з метою втрати ваги; Прихильність до вегетаріанства; Хронічні маткові крововтрати при меноррагіях різного генезу (тромбоцитопатії, внутрішньоматковий контрацептив і ін.). Дисфункціональні маткові кровотечі, міома матки, ендометріоз, пухлини органів малого таза та ін.; Носові, кровотечі ясен та множинні підшкірні крововиливи; Причиною ЗДА у жінок віком 40-55 років можуть бути захворювання шлунково-кишкового тракту: безсимптомні пухлини шлунку і кишечника, втрати крові при глистовій інвазії можуть становити від 2 до 100 мл на добу. Додаткові втрати заліза у пацієнтів з глистовою інвазією складають в середньому 0,8-1,2 мг заліза щодня - ЗДА може розвинутися при інфікуванні Helicobacter pylori через хронічну приховану крововтрату, конкурентної витрати заліза бактеріями, зниження концентрації аскорбінової кислоти і підвищення активності гепсідіну; При тривалому застосуванні антикоагулянтів, аспірину, нестероїдних протизапальних засобів можуть виникати приховані кровотечі з подальшим розвитком ДЗ і ін.; Інтенсивні заняття спортом; Ожиріння; Донорство.

Дефіцит заліза призводить до тяжких наслідків – посилення хронічних захворювань і зниження якості життя. За даними ВООЗ (2015 р.) і Світового банку, виражений дефіцит заліза відзначається у кожної третьої жінки репродуктивного віку і кожної другої вагітної, ЗДА є третьою за поширеністю причиною тимчасової втрати працездатності у жінок у віці 15-44 років.

Тому однією з цілей ООН є зниження поширеності анемії у жінок репродуктивного віку на 50% до 2025 р.  В 2017 р, для підтримки країн у боротьбі з анемією, ВООЗ розробила керівні принципи щодо профілактики дефіциту заліза та анемії та боротьби з ними.

ВООЗ рекомендує відносити абсолютно всіх дівчаток, дівчат і жінок із стабільним менструальним циклом в групу ризику по розвитку анемії і застосовувати профілактичну дозу елементарного заліза щодня протягом 3 міс. кожного року (30-60 мг).

 

  1. М.І. Стуклов. Анемії при захворюваннях жіночої репродуктивної системи. Поліклініка, 2014 року, № 3
  2. Тихомиров О.Л. Сарсанія С.І. Проблема залізодефіцитної анемії у жінок: шляхи вирішення. РМЗ. Мати і дитя №1 від 04.03.2020 стр. 44-50
  3. С.О. Гусева. Жінки 40-55 років і залізодефіцитна анемія: особливості перебігу, діагностики та лікування. Мед. газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (417), жовтень 2017 р