Logo

Спортивна анемія

У сучасному спорті, де боротьба йде за соті частки секунди, важливу роль відіграє не тільки психо-фізична підготовка атлета, а й стан його здоров'я. При цьому одна з важливих ролей відведена залізу, так як воно є складовою частиною гемоглобіну, бере участь в транспорті кисню, у складі міоглобіну – в перенесенні і забезпеченні кисневих резервів у м'язах, входить до складу цитохромів дихального ланцюга, бере участь в процесі аеробного утворення енергії, роботі імунної системи, у розвитку і нормальної функції головного мозку.

Поширеність порушення обміну заліза серед професійних спортсменів: латентний дефіцит у Чол. 27%, Жін. 37%; ЗДА у Чол.  24%, Жін 42%. Дефіцит заліза у спортсменів призводить до зниження фізичної працездатності, обмеження можливості оперативного відновлення, зниження тонусу скелетної мускулатури. У крові збільшується вміст молочної кислоти (так як основним буфером крові при утилізації молочної кислоти є гемоглобіновий буфер) і змінюється газовий градієнт крові кисню і вуглекислого газу. А це, в свою чергу, призводить до «перетренованості» і перенапруження. Низьке енергозабезпечення у критичних системах супроводжується порушенням адаптації до екстремальних навантажень кардіореспираторної і центральної нервової системи, розвитком імунодефіцитних станів.

Очевидно, що цей комплекс фізіологічних змін, викликаний дефіцитом заліза, спроможний різко обмежити професійні можливості атлета і можливість досягнення ним високих спортивних результатів.

Залізодефіцит у спортсменів може бути викликаний цілим рядом причин, до яких, зокрема, відносяться недостатній вміст заліза в споживаній їжі і загальний склад харчування. Так, чай, кава, надмірне надходження препаратів кальцію і цинку перешкоджають всмоктуванню заліза. Причиною додаткових втрат заліза може бути рясне потовиділення під час фізичного навантаження. Зниження кисневотранспортної функції у спортсменів може бути викликано також гемолізом – руйнуванням еритроцитів внаслідок механічної або хімічної травми. Механічна травма виникає при бігу під час ударів ступні об землю (маршова анемія). Хімічна травма пов'язана з нестачею кисню або високою концентрацією молочної кислоти. Надмірні навантаження іноді викликають незначні крововиливи в області кишечника та ішемію в області нирок. Хронічні інтоксикації також можуть стати причиною хронічної гемолітичної анемії.

Масштаб втрат заліза у професійних спортсменів може досягати рівня, характерного для вагітності! Рівень «професійних» втрат заліза становить 0,5-1,5 мг / добу, а на піку навантажень і в змагальний період може досягати 6-11 мг / добу.

Недооцінка значущості профілактики, своєчасної діагностики та ефективної корекції порушень обміну заліза у спорті може перекреслити багаторічні зусилля спортсмена.

 

  1. Анемія в спорті. Posted April 28th, 2012 by renat & filed under  Вісник КазНМУ, Російський, Спортивна медицина.
  2. Діагностика та корекція порушень обміну заліза в спорті вищих досягнень. Методичні рекомендації для лікарів клубів. М.Д.ДУРМАНОВ. А.С.ФІЛІМОНОВ. Москва 2010