Logo

Анемія при вагітності і під час лактації

Анемія – одне з найбільш поширених ускладнень при вагітності, яке шкідливо впливає на хід самої вагітності, пологи, стан плоду, а потім і на здоров'я новонародженого. У майбутніх мам розвиток анемії пов'язаний з підвищеною потребою в залізі через високі темпи зростання плоду.

За даними ВООЗ 41,8% вагітних жінок планети страждають анемією. Післяпологова анемія у 25-50% жінок*  У I триместрі ця потреба збільшується на 1 мг / добу, в II триместрі – на 2 мг / добу, а в III триместрі – від 3 до 5 мг / добу. Отже, до III триместру вагітності жінці необхідно додатково від 300 до 500 мг заліза. З них на потреби плода витрачається близько 250-300 мг, на побудову плаценти – 50-100 мг, а 50 мг відкладається в міометрії. До моменту пологів йде різке зниження вмісту заліза у сироватці крові, кістковому мозку і у внутрішньому запаснику – депо (сумарна втрата заліза у жінки становить 1000-1200 мг).

Для відновлення втрачених запасів заліза в період гестації і лактації жінці потрібно від 2 до 3 років*

За даними ВООЗ анемія діагностується при: концентрації гемоглобіну менше 110 г / л у вагітних жінок (в I і III триместрах) або менше 105 г / л (в II триместрі)  При відсутності контролю, дефіцит заліза може призвести до анемії зі значно більшими серйозними наслідками. ДО ЧОГО ПРИЗВОДИТЬ ДЕФІЦИТ ЗАЛІЗА? Ризики для матері та дитини: Підвищується ризик передчасних пологів, розвитку хронічної гіпоксії, плацентарної недостатності та затримки внутрішньоутробного розвитку плоду. У породіль з ДЗ частіше розвивається слабкість родової діяльності, підвищується ризик кровотечі та виникнення важкої анемії після пологів. Характерною ознакою анемії вагітних є народження незрілих дітей з низькою масою тіла. У перші роки життя ДЗ призводить до відставання в психомоторному і розумовому розвитку дітей, у них розвивається схильність до діатезу, алергії, пневмонії, захворювань на ГРВІ та ін.

СИМПТОМИ, ЯКІ МАЮТЬ НАСТОРОЖИТИ:

блідість шкіри обличчя, слабкість, запаморочення, головний біль (частіше у вечірній час), задишка при швидкій ходьбі і при фізичному навантаженні, прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску, сонливість вдень і поганий сон вночі, дратівливість, погіршення апетиту. Нестача заліза може викликати і такі наслідки: тріщини в куточках губ, жовтизну долонь, випадання волосся, крихкість нігтів, а іноді і дивне бажання – наприклад, їсти крейду.

АНЕМІЯ?

ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ? Для раннього виявлення розвитку ЗДА під час гестації виділена група ризику вагітних, у яких може виникнути ДЗ. До таких належать жінки, у яких: перед настанням вагітності спостерігалася менорагія; багатоплідна вагітність; невеликий проміжок між вагітностями (інтервал становить менше 3-х років); недостатнє засвоєння заліза внаслідок хронічних запальних захворювань кишечника, наявність в анамнезі резекції тонкого кишечника, прийом фосфатів, антацидів; недостатнє надходження заліза через спосіб життя (вегетаріанське харчування), соціально-економічні фактори (відсутність збалансованого і повноцінного харчування).

РАННЄ ВИЯВЛЕННЯ РИЗИКІВ І ЛІКУВАННЯ ЗДА СПРИЯЄ НОРМАЛЬНОМУ ПЕРЕБІГУ ВАГІТНОСТІ, ПОЛОГІВ І НАРОДЖЕННЮ ЗДОРОВОЇ ДИТИНИ

  1. Milman, Ann Hematol, 2011
  2. Чілова Р.О., Мурашко А.В. Профілактика і лікування залізодефіцитних станів у вагітних і мам-годувальниць. РМЗ. Мати і дитя №15 від 08.2017 ст. 1092-1095
  3. WHO/UNICEF/UNU. Iron deficiency anaemia assessment, prevention, and control: a guide for programme managers. 2001 International Anemia Consultative Group. Why is iron important and what to do about it: a new perspective 2002 Lozo B, et al. Double burden of iron deficiency in infancy and low socioeconomic status: a longitudinal analysis of cognitive test scores to age 19 years. Arch Pediat Adol Medi 2006