Logo

У чому особливість анемії у людей похилого віку ?

Існує думка, що анемічний синдром у літніх людей – це явище нормальне, з точки зору фізіології – закономірне. Організм старіє, а отже, і всі його системи, включаючи кровоносну, працюють гірше. Однак, це далеко не так. Основними причинами анемії у літніх людей є супутні захворювання, багато з яких хронічні і протікають тривалий час. Дуже часто недокрів'я виявляють випадково, наприклад, при госпіталізації (в 75%) з приводу різних захворювань.

Слабкість, швидка стомлюваність, часті запаморочення, серцебиття, головний біль, погіршення пам'яті та уваги нерідко сприймаються як неминуча ознака старості. Однак, ці симптоми можуть просто свідчити про зниження рівня гемоглобіну.

У чому особливість анемії у літніх людей?

Дослідження лікарів-гематологів в різних країнах показують, що близько 40% людей похилого віку мають анемічний синдром Неспецифічні прояви анемічного синдрому у літніх людей можуть маскуватися симптоматикою основного захворювання, що часто зустрічається в пізньому віці (задишка при серцевій і дихальній недостатності, запаморочення у хворих з судинною патологією головного мозку і т.д.). Часто виникає у результаті багатьох патогенетичних та етіологічних факторів (поєднаний дефіцит заліза, вітаміну B12, фолієвої кислоти та ін.)

Під маскою анемії у літніх людей можуть протікати такі хронічні захворювання, як системний червоний вовчак, васкуліти, неспецифічний виразковий коліт, саркоїдоз, хвороба Крона. Багато інфекцій (остеомієліт, туберкульоз, ВІЛ) і пухлини супроводжуються порушенням обміну заліза і скороченням тривалості життя еритроцитів.

Ризик смерті при ХСН з анемією в 2 рази вищий, ніж у хворих без анемії  Анемічний синдром у літньому віці часто призводить до декомпенсації наявних захворювань, серед яких найбільше місце займає ішемічна хвороба серця (ІХС) і хронічна серцева недостатність (ХСН). Терапія гематологічного синдрому вимагає комплексного підходу з використанням методів лікування основного захворювання, патогенетичної (замісної) і симптоматичної терапії.

Отже, неефективне лікування основної патології призводить до загрозливих наслідків, що закінчується екстреною госпіталізацією, а іноді летальним результатом. Проте, обізнаність лікарів і пацієнтів похилого віку про поширення анемії дозволить профілактикувати даний стан і максимально поліпшити якість життя.

 

  1. Дворецький Л.І. Анемії у людей похилого віку. «РМЖ» №16 от 16.08.1999 стр. 772
  2. Groenveld H.F., Januzzi J.L., Damman K. et al. Anemia and Mortality in Heart Failure Patients. A Systematic Review and Meta-Analysis // J. Am. Coll. Cardiol. – 2008. – Vol. 52. – P. 818–827..