Logo

Основні причини розвитку анемії у дітей і підлітків

У дитячому віці ЗДА становить 90% всіх анемій. Вона зустрічається у всіх країнах світу, проте її поширеність залежить від соціально-економічних умов, доходів населення, характеру харчування та інших факторів. Найбільшому ризику розвитку ЗДА схильні діти грудного та раннього віку, підлітки.

Основні причини розвитку ЗДА у дітей і підлітків:

дефіцит заліза при народженні дитини; недостатнє надходження заліза з їжею: виключно грудне вигодовування у віці після 4 міс, пізнє введення прикорму, штучне вигодовування неадаптованими молочними сумішами, козячим або коров'ячим молоком, у підлітків – незбалансоване харчування, вегетаріанство, дієти; підвищені потреби організму в залізі (бурхливий ріст дитини у віці 1-3 років і статеве дозрівання в 14-16 років, заняття професійним спортом);

Поширеність анемії: Діти віком від 0 до 4 років 20,1-39%; Діти віком від 5 до 14 років 5,9-48,1% втрати заліза з організму, що перевищують фізіологічні (кровотечі різної етіології, в тому числі рясна менструальна крововтрата); залізодефіцитна анемія у підлітків часто спостерігається при таких станах, як нервова анорексія, захворювання шлунка і 12-палої кишки, в тому числі асоційовані з Н. pylori, повторні кишкові інфекції, лямбліоз, глистні інвазії, запальні захворювання кишечника, лактозна недостатність, целіакія, інфекційні захворювання.

Концентрація гемоглобіну, менш якої діагностується анемія у дітей різного віку (ВООЗ): від 1 міс до 5 років ≤110 г/л; від 5 до 11 років ≤115 г/л; від 12 до 14 років ≤120 г/л

Наслідки дефіциту заліза

Дефіцит заліза може призводити до тривалих і незворотніх наслідків. Найбільш серйозне з них в ранньому віці – затримка психомоторного розвитку та порушення когнітивних функцій. Такі діти погано вчаться в школі і мають більше проблем з поведінкою в середньому віці. Дефіцит заліза також може призводити до затримки статевого розвитку, викликати синдром хронічної втоми, позначатися на імунному статусі, збільшити ризик виникнення інфекційних захворювань, порушувати роботу залоз внутрішньої секреції, нервової системи, збільшувати абсорбцію важких металів.

У дітей старшого віку і дорослих в результаті дефіциту заліза явно й істотно погіршується пам'ять, з'являються зрушення в психіці, особливо у пізно сформованих її елементах (відсутність здатності до колективного спілкування, встановлення дружніх відносин, здатності прощати дріб'язкові образи). В результаті виникає замкнутість індивіда, невиправдана безкомпромісність, наростає нервозність і дратівливість.

Адекватне лікування і ліквідація причин залізодефіцитної анемії у дітей призводить до нормалізації показників крові і повного одужання дитини.

Рекомендації з профілактики ЗДА у дітей першого року життя та дітей раннього віку (1-3 роки) Американської академії педіатрії (American Academy of Pediatrics) Доношені діти, що знаходяться на грудному або змішаному вигодовуванні (грудне молоко становить більше половини раціону), повинні додатково отримувати 1 мг заліза на 1 кг маси тіла на добу, починаючи з 4-х  місячного віку і до введення прикорму;

Рекомендації ВООЗ (2016) Щоденні добавки заліза (30-60 мг елементарного заліза щодня протягом 3 місяців) рекомендуються для дітей шкільного віку (від 5 років), що живуть в умовах, у яких поширеність анемії серед немовлят і дітей молодшого віку складає 40% або більше, з метою профілактики дефіциту заліза та анемії.  Діти у віці 6-12 міс повинні отримувати 11 мг заліза на добу. У якості страв прикорму слід призначати червоне м'ясо та овочі з високим вмістом заліза. У разі недостатнього надходження заліза з молочними сумішами або прикормом слід додатково призначати залізо у вигляді крапель або сиропу; діти у віці 1-3 років повинні отримувати 7 мг заліза на добу. Краще – у вигляді їжі, що містить достатню кількість червоного м'яса, овочів з високим вмістом заліза і фруктів з великим вмістом вітаміну С, який посилює всмоктування заліза. Також можливе додаткове призначення рідких форм препаратів заліза або полівітамінів; всі діти, які народилися недоношеними, при грудному вигодовуванні повинні отримувати 2 мг заліза на 1 кг маси тіла на добу, починаючи з 1-го місяця життя і до переходу на штучне вигодовування молочними сумішами, збагаченими залізом або до введення прикорму.

 

  1. Тарасова І.С. Залізодефіцитна анемія у дітей і підлітків. Питання сучасної педіатрії. 2011 року.
  2. Коровіна Н. А., Заплатников А. Л., Захарова І. М. Залізодефіцитні анемії у дітей (керівництво для лікарів). М., 1999. С. 64.
  3. Финогенова Н. А., Чернов В. М., Морщакова Є. Ф. та ін. Анемії у дітей: діагностика та лікування. М., 2000. С. 9-17.