Logo

СідерАЛ — Допомога при дефициті заліза та анемії

Сидерал

Анемія при гепатиту

Печінка є одним з основних органів, що відіграють провідну роль у метаболізмі заліза в організмі. У фізіологічних умовах у ній синтезуються трансферин, який відповідає за транспорт заліза у крові, церулоплазмін, що виявляє свою активність у якості ферроксидази, і основний регулятор системного гомеостазу заліза – гепсідін.

Хронічні захворювання печінки можуть призводити до порушення обміну заліза.

За даними різних авторів, з плином часу в 75% хворих на цироз печінки (ЦП) і на синдром портальної гіпертензії формуються варикозно розширені вени стравоходу (ВРВС). З них у 30% протягом двох років виникають кровотечі, з яких  30-50% випадків закінчуються летально. У тих, що вижили, — у  98% випадках розвиваються залізодефіцитні стани. Іншою причиною виникнення залізодефіцитних станів у хворих з печінково-клітинною недостатністю є зниження синтезу трансферину.

Анемія, яка розвивається при захворюваннях печінки, сприяє прогресуванню дистрофічних змін у внутрішніх органах. Анемія при хронічних дифузних захворюваннях печінки (ХДЗП) характеризується складним патогенезом і обумовлена ​​комплексними порушеннями еритропоезу у вигляді порушення обміну заліза з його дефіцитом, посилення аутогемолізу і підвищення вмісту фетального гемоглобіну в еритроцитах, зміни якісного та кількісного складу білків мембран еритроцитів.

Причини виникнення анемії при ХДЗП

При ХДЗП можуть спостерігатися різні патогенетичні варіанти анемій, включаючи анемію хронічних захворювань, анемію внаслідок крововтрати, порушення утворення еритроцитів і гемоглобіну, гемолізу еритроцитів, дефіциту фолієвої кислоти і вітаміну В12.

Також анемія може відноситися до числа побічних ефектів противірусного лікування гепатиту С (переважно рибавірином). При цьому розвивається гемоліз еритроцитів, повністю оборотній після закінчення терапії. До того ж встановлено здатність метаболітів рибавірину накопичуватися в еритроцитах, зменшуючи тим самим тривалість їх життя.

Сьогодні проблема анемії є вкрай актуальною при веденні пацієнтів з хронічними дифузними захворюваннями печінки. Визначення механізмів її виникнення при ХДЗП дуже важливо для своєчасної діагностики, корекції і запобігання прогресування як патологічних змін червоної крові, так і основного захворювання печінки.

 

  1. Сафонова М.В., Козлова І.В., Новосельцев А.Г. Анемія при хронічних дифузних захворюваннях печінки // Казанський медичний журнал, 2011. № 6. C. 883-887.
  2. Мелькина Є.С. Клініко-діагностичне значення порушення обміну заліза у хворих на цироз печінки. Ел. ресурс. Режим доступу http://medical-diss.com/medicina/kliniko-diagnosticheskoe-znachenie-narusheniya-obmena-zheleza-u-bolnyh-tsirrozom-pecheni#ixzz6gn4wsekc