Logo

Препарати заліза. В чому різниця?

Повноцінна і збалансована дієта не може усунути дефіцит заліза, а служить лише умовою для підтримки фізіологічної потреби організму цього елемента. Основу лікування і профілактики ЗДА складають препарати заліза.

Залежно від шляху введення в організм виділяють:

 • препарати заліза для перорального застосування (таблетки, капсули, краплі, розчин);
 • препарати заліза для парентерального застосування (внутрішньовенно і внутрішньом'язово)

Ефективність терапії залізодефіцитної анемії визначається не тільки біодоступністю препарату, але також залежить від схильності до лікування самого хворого, на що істотно впливає переносимість та побічні дії У більшості випадків, для корекції дефіциту заліза, при відсутності спеціальних показань, препарати заліза слід призначати всередину. У той же час, шлях введення при ЗДА визначається конкретно клінічною ситуацією.

Пероральні препарати заліза розділяють на:

 • препарати двовалентного заліза (органічні і неорганічні солі заліза);
 • тривалентного заліза (залізовмісні комплекси – хелати).

   

Ідеальний пероральний препарат заліза

 • володіє високою біодоступнністю – терапевтичною ефективністю;
 • зручний у застосуванні – не вступає у взаємодію з їжею та іншими ліками;
 • має добру переносимість з боку шлунково-кишкового тракту і відсутність або низьку частоту побічних ефектів (фарбування зубів або неприємний смак у роті, тощо)

Пероральні препарати заліза: яка різниця?

  Fe2+ Fe3+
  Сульфат, фумарат, глюконат Гідроксид полімальтозний комплекс (ГПК) Сукросомальне® Залізо
Біодоступність 4,6-14,6 % 1,7-4,1 % Около 100%
  Fe2+ надходить в кров швидше Fe3+, внаслідок цього неконтрольованого всмоктування перевантажується транспортна система заліза і в сироватці утворюється велика кількість незв'язаного металу, що веде до виникнення оксидативного стресу і збільшення кількості побічних ефектів. Так само, в процесі окислення двовалентного заліза в тривалентне утворюються вільні радикали, що володіють шкідливою дією.

Неіонні з'єднання заліза всмоктуються шляхом активної контрольованої абсорбції.

На відміну від солей двовалентного заліза, препарати тривалентного заліза не мають прооксидантних властивостей і краще переносяться.

 

Інноваційна Сукросомальна технологія дозволяє швидко і в 100% обсязі доставити пірофосфат заліза до органу-мішені, уникаючи типових побічних ефектів традиційних препаратів солей Fe2+ і комплексів Fe3+

При надходженні в просвіт тонкої кишки сукросоми, що містить залізо, проникають в М-клітини тонкого кишечника шляхом ендоцитозу і транспортуються в лімфу. З потоком лімфи вони потрапляють в печінку, де  Fe3+ вивільняється з cукросомальної оболонки і включається в активний метаболізм.

Частота побічних ефектів з боку ШКТ

20-35%
металевий присмак у роті, потемніння зубів та ясен, диспепсія (нудота, блювота, запор, діарея)

10-15%

можливі диспепсичні реакції
Відсутні
Ефективність Дають швидший ефект в дозах 100-200 мг / добу Вимагають більш тривалого і високодозованого лікування (200-300 мг / добу)

Висока ефективність
У дозі 30 мг / добу можна порівняти з парентеральними формами введення

Ефективність при анемії хронічних захворювань (АХЗ)

Малоефективні
Мають гепсідін-залежний механізм доставки заліза

Малоефективні
Мають гепсідін-залежний механізм доставки заліза

Високоефективний
Має гепсідін-незалежний механізм доставки заліза

Количество приемов 2 рази на добу 3 рази на добу 1 раз на добу
Взаємодія з їжею та іншими ліками Всмоктування заліза погіршується при одночасному прийомі з антацидами, а також з такими продуктами, як кава, чай, яйця і молоко Не взаємодіє з компонентами їжі Не взаємодіє з компонентами їжі і ін. ліками
Схильність до лікування Низька Середня

Висока

ВАЖЛИВО!

Препарати на основі сульфату заліза частково (категорії пацієнтів: вагітні, діти, які страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту) заборонені у Франції, Швеції, Швейцарії, Фінляндії. З 2009 р в Росії також заборонені до реєстрації для використання у вагітних препарати з сульфатом заліза, так як він викликає вроджені аномалії плоду і шлунково-кишкові розлади у вагітних і у жінок з патологією шлунково-кишкового тракту.

На що ще потрібно звернути увагу при виборі препарату

На упаковці препарату зазвичай вказується не кількість елементарного заліза, а вміст солі заліза, тоді як необхідна доза препарату розраховується саме на елементарне залізо. Так, в сульфаті заліза – 19,2% елементарного заліза, отже, щоб отримати 60 мг елементарного заліза – треба прийняти 300 мг сульфату заліза. У глюконаті заліза – 11,7%, а в фумараті – 32,7% елементарного заліза ... З огляду на це, при виборі препарату заліза слід орієнтуватися не на вміст у ньому загальної кількості сполук заліза, а на кількість елементарного заліза.

 

 1. Gomez-Ramirez S. et al. Pharmaceuticals 2018, 11(4), 97
 2. Tarantino G. Ultrafer: liposomal iron in pregnancy increases birth weight. Abstract of the Vitafoods Europe Conference, 2014 Geneva
 3. V. Zhukovskaya, V.N. Anisimov. Results of iron deficiency conditions treatment in infants and young children using liposomal iron. Pediatria. 2017; 96 (5): 228-233
 4. Nielsen P. Diagnostik und Therapie von Eisenmangel mit und ohne Anaemie. UniMed, 2009
 5. Стуклов М.І. Підручник з гематології. ВД «Практична медицина», М, 2018, 360 ст.
 6. Стуклов М.І. Порівняльна ефективність застосування нової сукросомальної форми заліза для перорального прийому і в/ в ферротерапії в лікуванні анемій у хворих із запальними захворюваннями кишечника. Клінічна медицина 2017;95(12):1112-1117
 7. Анемії. Під ред. Рукавіцина О.А., 2-е вид. перероб. і доп., М, ГЕОТАР-Медіа, 2016,256 ст.
 8. О.М. БІЛОВОЛ. Від метаболізму заліза – до питань фармакологічної корекції його дефіциту. Ліки України №4 (190) / 2015